Jobinside

Kommentarer till omdöme av Uniflex

Gå tillbaka till Uniflex
1.1/10
  
Uniflex 
för 11 år sedan
Omdöme generellt
Gillar du osäkra anställningar där du inte har en aning om hur mycket du kommer att få arbeta? Då tycker jag att du ska söka jobb hos Uniflex!

Jag har tidigare varit uthyrd till ett större företags kundservice och så fort det blev lite att göra blev alla Uniflexare neddragna till 55%. Visserligen fick vi en garantilön som motsvarade 80% (ingen OB inräknad, givetvis), men för att vara berättigad till garantilönen är man tvungen att vara beredd att arbeta varje dag.

Uniflex kunde ringa när som helst (fridag, efter ordinarie arbetsdag, under arbetstid) och fråga om man ville jobba. Tackar man nej får man avdrag för de "timmar man tackat nej till", vilket innebär att man i praktiken har betalat pengar för att få vara ledig om man redan hade en fridag.

Själva arbetet (hos det företag jag var uthyrd till) har jag inga direkta synpunkter på. Ett helt OK jobb helt enkelt.
Visa betygsstaplar Göm betygsstaplar
Dåligt Neutralt Bra
Lön
Möjlighet till utveckling
Ledning
Möjlighet att påverka
Arbetsmiljö
Medarbetare/stämning
Rekommenderas?
Kommentarer av besökare
Inga kommentarer ännu.

Du måste vara inloggad för att kommentera.